Jak a proč pořádně uzavřít loňský rok

IMG_20140725_113539

(Tenhle článek jsem původně publikovala na Jakorybička.cz, tak jen abyste se nedivili.;-)

Trocha „chytrýho“ povídání

Takže, rybičky! Novej rok je za dveřma a spolu s nim i nový příležitosti, zkušenosti a nový začátky. A jasně, nejspíš si řikáte, že to moc dobře znáte, ty novoroční předsevzetí a zbožný přání, že by něco najednou mohlo bejt jinak nebo dokonce líp než letos… Ale že kvůli tomu, že jsme si jeden den v roce určili jako „Novej“ se přece reálně vůbec nic nemění. Nebo snad jo?

Nóóóó… Jo i ne. Záleží, jak se na to vlastně koukáte. Teďka nastává moje velká chvíle, kdy můžu trochu zúročit svoje antropologický vzdělání a dělat chytrou. Pro naší západní společnost je totiž typický tzv. lineární vnímání času, což jinými slovy znamená, že ho chápeme jako nějakou linku, která má svůj pevně danej začátek a konec. Je to prostě nějakej proces, kterej začíná a vyústí v nějakym konkrétním bodě a pak šlus! Tak třeba samotnej život… Rodíme se, nakonec umřeme a tim to hasne.

V takovymhle lineárnim pojetí času se předpokládá, že se věci neopakujou, ale že jdou prostě pořád tak nějak „dopředu“ a že každá chvíle, kterou chápeme jako jakejsi „novej začátek“ ve skutečnosti žádnej novej začátek neni. Je to prostě jenom nějakej další „zářez“ do linky času.

Na východě si ale myslej něco úplně jinýho, a sice, že čas nemá tvar linie, ale kruhu a že je tim pádem cyklickej. Co to znamená? No, že se točí v takovejch kolečkách, který se pořád opakujou jako třeba roční období nebo reinkarnace. Novej rok tak tim pádem získává úplně jinej význam. Najednou to totiž neni jenom nějakej bod na přímce životem, ale opravdickej novej začátek. Je to čas obrody a příležitost začít znova posílený o zkušenosti z roku předešlýho.

IMG_20141213_164437

A to je právě taky důvod, proč je potřeba celej uplynulej rok uzavřít! Protože k tomu, aby byl člověk i rybička v tom novym roce zas o něco chytřejší a moudřejší, potřebuje nejdřív vědět, co že se to letos vlastně naučil. Potřebuje se ohlídnout zpátky, eště jednou se potěšit ze všeho toho hezkýho, zreflektovat a smířit se se všim, co mu přineslo nějaký trápení a za obojí poděkovat. Teprve pak je připravenej vykročit na novou cestu s opravdicky čistym štítem a nemusí se bát, že si s sebou potáhneme bůhví co.

O tom, jak si ten příští rok naplánovat a jak to zařídit, aby byl co nejbáječnější, si povíme v lednu, slibuju, ale nejdřív k tomu uzavírání!;)

Jak na to

Zkuste si najít aspoň hodinku a půl času, popadněte nějakej notýsek nebo deníček, tužku a vypište si všechny následující věci. Nejlepší je to na opravdickej papír, ne do počítače, spoustu věcí si u toho totiž uvědomíte a vůbec, je to tak prostě nej!:) Já mám dokonce celou takovou úžasnou knihu, resp. pracovní sešit, kterej můžete vidět nahoře na obrázku.

Je to takovej každoroční plánovací workbook od jedný prdlý Australanky, Leonie Dawson a je naprosto boží! Provede vás celym uzavíracim rituálem i plánovaním na příští rok a k dostání je kdyžtak TADY v tištěný i e-podobě (zatim teda bohužel jenom anglicky).

Oslavte všechno to dobrý!

  • Co všechno úžasnýho a krásnýho se vám v letošním roce stalo?
  • Co jste se díky tomu naučili?
  • Který sny, ať už byly jakkoli malý nebo veliký, jste si splnili?
  • Co všechno jste dokázali? Za co jste na sebe hrdý?
  • Co jste se o sobě díky tomu dověděli?

Zreflektujte všechno to „špatný“!

  • Jaký výzvy vám letošní rok přinesl?
  • Co pro vás letos byla ta největší zkouška?
  • Co jste se díky tomu naučili?
  • Co jste se díky tomu o sobě dověděli?

Vypište ze sebe všechno, co ve vás ještě pořád leží!

Máte pocit, že v sobě máte něco, co neni úplně uzavřený? Něco, co vás pořád trápí, na co si potřebujete zanadávat nebo o čem ještě potřebujete mluvit? Vypište to ze sebe! Neberte si servítky a pusťte to ven!

Připomeňte si všechno, za co jste vděčný

Vyhrabejte fotky, přáníčka, pozvánky, maily, dopisy, sepište si chvíle, kterejch si ceníte a jenom se tim všim chvíli kochejte.:)

Nakonec to všecičko rituálně spalte!

No jo, fakt! Nejsem blázen, nebojte! Oheň totiž symbolizuje transformaci, zkázu a zároveň životadárnost… Mění hmotu na energii, která tak může nabrat novou podobu. Tím, že všechny svoje ať už dobrý nebo špatný zážitky spálíte, tak je necháváte s vděkem odejít. Jejich čas už totiž skončil.

Teďka vás čekaj zase nový dobrodružství, o kterejch si povíme příště.;) Má to bejt rituál, tak si to podle toho taky udělejte! Nemusíte se hned převlíkat za čarodějnice, ale klidně můžete, jestli chcete!:) Stačí ale jít třeba na nějaký místo, kde je vám hezky a prostě se s tím letošním rokem náležitě rozloučit.

IMG_0807

Zkuste můj kurz 30 dní opravdický sebelásky a naučte se, jak konečně všechny ty moudra o sebepřijetí taky vážně žít! A víte, co je boží? Je to úplně ZADARMO!

One thought on “Jak a proč pořádně uzavřít loňský rok

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WordPress Anti Spam by WP-SpamShield