Jak si vytvořit svůj vlastní rituál

IMG_0807

V minulém článku, Návrat ke kořenům, kde popisuju, proč si vlastně myslím, že je tak důležitý se občas znovu potkat se svojí vlastní „primitivností“, jsem vám slíbila návod na to, jak si udělat takový svůj malý (nebo klidně i velký :-) rituál a tak tady teda je!

Předně chci říct, že na tohle téma nejsem žádný expert. Tarot mě sice naučil rozumět nejrůznějším symbolům a všemožně je interpretovat, ale věci jako jsou kameny, lunární fáze a cykly, do těch jsem se pustila teprve nedávno.

Prostě mě to baví. A tak to zkouším.:-)

Inspiruju se hlavně u těhle čarodějek,;-) co sice mluví a píšou anglicky, ale vždycky se můžete podívat alespoň na jejich obrázky, kde žádný slova nejsou ani potřeba.:-)

Rituální pravidla

Možná to máte taky tak, ale já jsem si vždycky rituály spojovala se spoustou pravidel, který musíte dodržovat, jinak celý ten proces ztratí svojí posvátnost. Čím víc toho ale čtu a zjišťuju, tím víc se utvrzuju v tom, že…

Žádná pravidla nejsou.

Jasně, můžete si vygooglit nějaký tradiční pradávný postup, který se váže na určitou a zcela konkrétní věc a tím se řídit, ale mně se vlastně mnohem víc líbí myšlenka udělat si to všechno podle sebe. Tak, jak se vám zrovna chce, tak jak zrovna cítíte, že je to “správně”.

Právě v tom totiž vězí ta jednoduchost, o které jsem psala minule. Je sice fajn někde načerpat inspiraci, protože jste tohle (podobně jako donedávna já) asi ještě nikdy nedělala, ale fígl je v tom, že to celé děláte pro sebe a tím pádem prostě tak nějak víte, co přesně zrovna potřebujete.;-)

Rituální propriety :-)

K rituálu můžete použít úplně cokoliv, fantazii se meze nekladou.;-) Zahrňtě do něj svoje oblíbené předměty, jídlo, hudbu, oblečení… Nemusíte taky používat vůbec nic.

Tady je nicméně pár nápadů, které jsou celkem osvědčené, tak vás něco z toho třeba zaujme.

Oltář

Možná že se vám tohle slovo spojí spíš s nějakým filmovym psychopatem, co má zeď oblepenou fotkama svých budoucích obětí (aneb co se stane když se moc díváte na televizi :-)), ale já mám na mysli jinej oltář. Hezkej a hodnej oltář!:-))

Je bezva si něco takovýho pro svůj rituál vytvořit, protože si jím jednak vymezíte svůj „rituální prostor“ a druhak je to něco fyzickýho a dobře uchopitelnýho s čím se vám tím pádem bude líp pracovat.

Oltář si můžete vytvořit z čehokoliv, co zrovna najdete kolem, co vás zrovna trkne do oka. Z kytiček, kamenů, bylinek, ovoce, zeleniny nebo z vlastních krystalů, šátků, obrázků, šperků…

Můžete si ho sestavit v duchu 4 přírodních elementů, ročních období, planet, barev, mužské nebo ženské energie… Cokoliv vám zrovna příjde prima.

A nebo pokud vám to celé příjde jako už fakt moc, tak nemusíte mít oltář vůbec žádný!;-)

 IMG_20150320_120112

Tarotové nebo výkladové karty

To je taky bezva věc, která se k rituálům náramně hodí!:-) Vyložte si 1, 2, 3 karty na nějakou konkrétní otázku a nebo prostě jen tak jako „náhodné poselství“ na tady a teď.

Šalvěj na čištění prostoru

I tenhle zázrak jsem objevila nedávno a už když jsem si tuhle bylinku kupovala, tak mi slečna prodavačka řikala, ať si dám bacha, že vykuřování šalvějí je vysoce návyková věc.

No, měla pravdu! Já od té doby chodím po bytě, čmoudím, kde můžu a David statečně dělá, že mu to nevadí.:-D

Šalvěj je symbolem moudrosti a nesmrtelnosti a tradičně se právě používá na čistění prostoru od negativních energií. Stačí zapálit jenom malinký kousíček a nechat doutnat. Já si takhle čistím i Tarotové karty, máchám nad nima ve tvaru ležaté osmičky a vůbec tak jakoby kreslím do vzduchu.

Ale bacha, vůně šalvěje je pěkně intenzivní, tak ať se vám nezamotá hlava!;-)

Kam vlastně jít

Ideální je samozřejmě vyrazit ven, ale pokud je ošklivo, zima nebo zkrátka není žádné místo, kde byste se nebála, že když vás někdo uvidí, tak zavolá do Bohnic,:-)) tak klidně zůstaňte doma a jen se zamyslete, kde je vám nejlíp. Cítíte, že potřebujete menší, intimnější prostor nebo naopak něco většího, otevřeného? Je dost možný, že pokaždé budete mít chuť být někde jinde a to je taky v pohodě.

Načasování

Záleží, jestli budete chtít svůj rituál na něco navázat. Třeba rituály úplňkové nebo novolunní je dobré dělat buď během a nebo těsně po tom, co se měsíc do téhle fáze dostane.

Můžete si nicméně vymyslet svůj vlastní rituál s vlastním načasováním. Já třeba sama používám i často doporučuju svým klientům spalovací rituály, když se potřebujou něčeho zbavit, když chtějí nechat něco odejít… A ten si můžete udělat úplně kdykoliv.

Čarování krok za krokem:

IMG_20150320_115904

Iniciace:

Každý rituál je dobré nějak otevřít. Začněte třeba tím, že prostor, který jste si vybrala, pročistíte právě tou šalvějí, vonnou tyčinkou nebo jen zapálenou svíčkou. Já u toho říkám něco jako,

“Tímto tento prostor očisťuji od všech negativních energií a otevírám ho jen pro energie nové, léčivé a pozitivní,”

ale zase, vymyslete si svojí „říkanku“, klidně si napište nějakou básničku a nebo se prostě jen zhluboka nadechněte a v duchu si řekněte, že začínáte.

Přijetí a odevzdání:

Podle mě je ze všeho nejlepší začít reflexí nad tím, co všechno jste v poslední době zažila a proč vlastně rituál děláte.

Kde teďka jste? Jak jste se sem dostala?

Co vám vaše minulé zkušenosti daly a vzaly?

Za co byste chtěla poděkovat?

S čím byste se chtěla smířit nebo to nechat konečně odejít?

Všechno si to v duchu nebo nahlas formulujte a vypusťte to ven. Jak přesně to uděláte už je zase jen na vás. Třeba se vám bude chtít plakat, třeba smát, možná začnete tancovat, možná budete jen koukat a zhluboka dýchat…

Vyslání nového záměru a přání:

Teď se zamyslete nad tím, co byste chtěla do svého života v následujících dnech (nebo třeba měsíčním cyklu) přitáhnout.

Kudy se chcete posunout?

Co byste si přála, aby se realizovalo?

Co chcete zasít?

Zaměřte se na emoci, ke které se ultimátně vztahujete spíš než na nějakou konkrétní fyzickou věc.

Jak se chcete tento měsíc cítit? Vyslovte svoje přání a vyšlete ho ven!

Já jsem si při svém novolunním rituálu v téhle fázi třeba ještě vytáhla právě ty 3 tarotové karty jako “nápovědu” k tomu, na co se mám následujících 30 dní zaměřit.;-)

IMG_20150320_120951

Uzavření:

Stejně jako jste rituál otevřela je potřeba ho taky uzavřít. Proneste proto zase nějakou uzavírací frázi nebo “zaříkadlo”, sfoukněte svíčku, pokud nějakou máte, poděkujte a na úplný závěr řekněte třeba ještě, “Nechť se tak stane!” (to se mně hrozně líbí!:-).


No, a to je všechno! Zas taková věda to neni, žejo?:-)

Pro mě osobně bylo vlastně nejtěžší přesvědčit sama sebe, abych to fakt zkusila. Prostě klasika. Souboj s tim otravným vopruzem v hlavě, co mě pořád okřikoval, ať neblbnu, že vždyť mě ještě někdo uvidí a budu za blázna.

Ale víte co? Všechno má svoje správné načasování. A tak to nelámejte přes koleno. A pokud byste chtěla takovéhle malé čarování zkusit, ale trochu se bojíte, tak to prostě celé vezměte jako hru. Protože nic jinýho to není!:-)

Užijte si rituálkování a dejte vědět, jak to dopadlo, jo?;-)

Zkuste můj kurz 30 dní opravdický sebelásky a naučte se, jak konečně všechny ty moudra o sebepřijetí taky vážně žít! A víte, co je boží? Je to úplně ZADARMO!

6 thoughts on “Jak si vytvořit svůj vlastní rituál

 1. Ahoj Karolíno,

  chtěla jsem ti moc poděkovat za pěkný článek ;-) Půjdu ho vyzkoušet ;-) A dále jsem ti chtěla dodat sílu a odvahu, aby jsi pokračovala v tom, kam tě tvé srdce táhne. ;-) I když to tak občas možná nevypadá, tak to MÁ smysl a brzy se ti určitě vrátí ovoce z toho, co jsi zasela. :-) Moc ti fandím! ;-) Měj se nádherně a užívej teplíčka (nám tady v ČR momentálně sněží! :-D)

  Krásný den a mnoho Lásky přeje
  Zuzka

  1. Ahoj Zuzko!

   Moc moc děkuju za podporu. Fakt! Někdy… no vlastně vždycky :-)) je ta cesta trnitá, ale já nebojim vlka nic! Každopádně taková slova jako jsou ta tvoje mi pomáhají se nebát.:-)

   Zdravím od klokanů a snad vám ten sníh už roztál!

 2. Karolííí, jsem nadšená, a to asi nejen proto, že se dovedu snadno pro něco nadchnout, ale hlavně proto, že je to velmi přenosný pocit :o)) Cítím z tebe nadšení, a tím pádem i energii, a když vezmu v potaz, že jsme vlastně všichni jen energie, tak to znamená hodně. Potíž je trochu v tom, že pracuji celý den, a tedy volné chvilky musím věnovat domácnosti, a s tím tisíci věcem , které s domácností souvisejí, včetně manžela :o))). Jsem už – sátnice, takže mám i 2 vnučky, prostě nevím co dřív a zároveň se snažím dostávat do klidu, protože žít jen ve shonu se prostě bez toho, aby jsi občas nevypnula, v dnešní zrychlené době nedá. A myslím, že očistu, klid a sebeuvědomování hledá stále více lidí. Proto také moc ráda absolvuji 30 dní sebelásky, přečtu si tvé články apod. – jen na ně vždy n eodpovím hned, prostě jen když to zrovna vyjde. Chápu že potřebuješ nějakou zpětnou vazbu, ať víš, jestli má tvé snažení smysl, o který jde především. Proto se omlouvám, že se neozvu častěji. Tvé články také čtu mnohdy se zpožděním, kurz sebelásky se budu snažit projít i s pracovními sešity znovu, ale jestli to nedokončím, tak už prostě začala sezona (pracuji v cestovním ruchu) a nedá se nic dělat. Určitě jsi ale zasela pár dobrých semínek, a za to si zasloužíš velké DÍK. páčko zase někdy, Milena :o)

  1. Ahoj Mileno!

   Vůbec se za nic neomlouvej! Mně je úplně jasný, že všichni nesedí doma u počítače a nečekají, až mi budou moct odpovědět na mail.:-)) Já mám taky někdy pocit, že je toho tolik, co chci a potřebuju vstřebat a není na to vůbec čas a pak jsem z toho celá nesvá… Ale člověk nemůže zvládnout všechno a tak je dobré brát to krůček po krůčku, věc po věci a pořádně si je tak užít.:-) Takže když někdy bude čas na mail, tak bude a když ne, tak ne a to je taky v pohodě.;-) Měj se moc krásně!

 3. Milá Karolínko,
  jsem vděčná sobě za objevení tvých krásných stránek, a tobě za lásku, kterou jim věnuješ ? Dnes je úplněk a já mám klíče od nového bytu, nebo spíš od vstupu do nového života…takže tvoje čarování jdu uvést do praxe a v nejbližších dnech dám vědět, jak to dopadlo. Krásnou úplňkovou noc všem.

  S láskou ❤️ Simča

  1. Simčo, děkuju moc!! Úplněk je dneska fakt nádhernej, tak gratuluju k novým začátkům a přeju krásný čarování!:) <3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WordPress Anti Spam by WP-SpamShield