Moje karty a s čím to vlastně čaruju

Photo 01.12.15 18 53 32

Spousta z vás se mě vždycky po pondělním poselství výkladových karet u mě na Facebooku ptá, jééé, co to je za krásný karty a kde je můžu sehnat, Karolí?  A tak jsem si řekla, že vám ukážu, s čím to vlastně pracuju a čaruju a co jsou podle mě ty nej karty, který jsem zatím objevila (a to nejenom proto, že Ježíšek je za dveřma a třeba hledá inspiraci ;-).

Pokud vás zajímá, podle čeho si karty vybírám, tak je to celkem jednoduchý. Stejně jako u všeho jinýho (od bot až třeba po auto) je pro mě hlavním kritériem samozřejmě to, jak moc jsou krásný!

Přičemž tady je to extra ospravedlnitelný, protože jak se řiká, karty si člověk nevybírá, karty si vyberou vás. A moje zkušenost je fakt taková, že když už někde občas objevím nějakou hezkou sadu, u který mám takovej ten pocit, že jí okamžitě a strašně moc potřebuju, tak jsou to pak vážně karty, na který koukám s posvátnou úctou ještě po letech.

Asi je potřeba říct, že se mi tohle naštěstí nestává moc často, protože mi příjde, že jsem vlastně dost náročná. Většina z toho fakt obrovskýho množství karet co jsou na trhu, mi totiž příjde jako dost hroznej kýč. Naštěstí ale máme každej jinej vkus a to je taky podle mě to hlavní, čím by se měl člověk řídit.;-)


Moje Tarotové karty

A co je pro mě kromě tý krásy důležitý…

STYL:

U Tarotu mám ráda, když je trochu temnej a tajemnej a ne jenom úplně „sluníčkovej“ a vlastě trochu prvoplánovej. Mám k němu pak mám větší respekt a úctu. No, a to mi právě příjde, že většina těch mainstreamovejch sad moc nemá, takže většinou někde náhodou (dobře, ne náhodou ale systematickym stalkováním nejrůznějších čarodějek na Instagramu :-) narazim spíš na nějaký méně nákladový, indie karty.


VELIKOST:

Další důležitou věcí je pro mě rozměr. Mám radši menší karty, který jde míchat svisle i vodorovně, který se mi prostě hezky vejdou do ruky a nemusim se s nima nijak prát.


POPISKY:

Nejlepší jsou podle mě karty bez heslovitých popisků a interpretací typu „Směřování k cíli“ nebo „Jo, dejte se rozvést“ :-)). Jsem totiž přesvědčená, že bez ohledu na to, jak moc důležitá je v Tarotu znalost nejrůznějších archetypů a symboliky obecně, tak tou nejdůležitější ingrediencí je vždycky intuice, neboli pocit, kterej z daný karty máte.

No, a s ním tyhlety popisky dost často pěkně zahejbou, protože jakmile někde jednou vidíte nějakej „oficiální význam“, tak už se vám pak jenom hodně těžko tu hlavu přesvědčuje, že by to možná mohlo znamenat i něco jinýho.

Tak ale teď už…;-)


The Wild Unknown Tarot

Photo 01.12.15 18 49 23 (1)

Tuhletu nádheru jsem si pořídila začátkem letošního roku a od tý doby si tak nějak myslim, že to jsou nejspíš nějlepší karty na celym světě.

Mají neuvěřitelný obrázky, který dokážou být jak hodně temný, tak i neskutečně plný barev a naděje a to je pro mě vlastně asi u Tarotových karet to nejdůležitější. Že dokážou zachytit a zreflektovat krásu ve všech odstínech našeho života, ať už jsou to ty nejtěžší výzvy nebo největší požehnání.

Symbolika The Wild Unknown Tarotu je poměrně dost jednoduchá, což ale vůbec neznamená, že je s nim snadný pracovat, zejména pokud třeba s výkladama teprve začínáte. Základní sada totiž nemá žádnou knížečku s význama (tu si kdyžtak musíte koupit zvlášť), ale jenom takovej malej skládací tahák se základníma heslama.

To je na jednu stranu, jak už jsem psala, super, protože to člověka nutí přesunout se z hlavy k intuici a opravdu se zaměřit na to, co v těch kartách vidíte VY, na druhou stranu to může být na začátku trošku jako takový hození do vody, což většinou znamená dvě věci. Buťo to může bejt fakt sranda (pokud k tomu celýmu přistupujete spíš hravě a bez přílišnýho tlaku na výkon, což je, ruku na srdce, jak asi všichni víme, spíš tak trochu utopie, žeano :-)) a nebo taky pěknej boj a frustrace z toho, že moc nevíte, čeho se vlastně chytit a tak se na to radši na celý vykašlete.


PRO KOHO A NA CO JSOU TYHLE KARTY NEJ:

  • Pro každýho, kdo má rád tzv. práci se stínem a kdo se nebojí pracovat i se svýma temnějšíma stránkama.
  • Vykládání hlavně skrze intuici, empatii a práci s vlastníma pocitama spíš než s knížkou u ruky
  •  Hlubší výklady, který nechávaj hodně prostoru pro interpretaci (tj. fakt vám nedají návod na to, jak něco udělat nebo zařídit)

KDE TUHLE ÚŽASNOST SEHNAT:

U nás jsem zatím bohužel neviděla, že by se tahle sada prodávala, nicméně můžete si jí objednat z USA TUHLENC.;-) Letos dokonce vyšla nová, trošku barevnější edice než je ta, kterou mám já.


The Fountain Tarot

Photo 01.12.15 18 52 05

Do těhle karet jsem se taky zamilovala na Instagramu a pak je od svýho úžasnýho muže dostala darem k narozeninám. Pracuju s nima tudíž teprve krátce, nicméně o to intenzivnějc, protože mě neskutečně bavíííííí!

Fountain Tarot je narozdíl právě třeba od Wild Unknown o poznání barevnější a často i symbolicky komplexnější, ale mě fascinuje hlavně tim, jak krásně kombinuje klasickou archaičnost Tarotu s nádhernym současným uměním.  Každá karta totiž vznikla jako samostatná olejomalba od Jonathana Saize (takže celkem ten člověk udělal 79 opravdickejch obrazů!!! Příběh o tom, jak celá sada vznikla a kolik k sobě svedla lidí tuhlenc) a celej tenhle Tarot potom vlastně vznikl za pomocí crowd fundingový kampaně na Kickstarteru. Prostě boží!:-)

A aby toho nebylo málo, tak má Fountain Tarot krásnou, třpytivou krabičku na magnet (viz úplně první fotka), která vám na zadní straně poví, že „You are the voice and breath of the Universe“ (Jsi hlasem a dechem Vesmíru) u čehož se neskutečně dojmete, knížečku se stručnýma, ale hlubokýma výkladama ke každý kartě, stříbrný lemování po stranách, takže když držíte celej balíček v rukách, tak máte pocit, jako byste drželi cihlu stříbra a jednu speciální kartu jménem Fontána, kterou v žádným jiným Tarotu nenajdete.


PRO KOHO A NA CO JSOU TYHLE KARTY NEJ:

  • Interpretačně to zase není úplně nejjednodušší sada už jen z definice toho, že spousta těch obrázků je vlastně abstraktní umění, ale i tak je podle mě tenhle Tarot ideální jak pro odvážnější začátečníky, tak i starý ostřílence.;-)
  • Perfektní pro každodenní výklady, malý i velký

KDE TUHLE ÚŽASNOST SEHNAT:

Bohužel jde zase o karty, který jsou spíš z měnšího, nezávislýho nákladu a tudíž si je lze objednat opět jenom z USA a to přímo TADY (pardon, že si vždycky najdu něco z druhýho konce planety!).


Trothův (Crowleyho) Tarot:

Photo 01.12.15 18 42 14

Crowleyho Tarot byl můj první Tarot, kterej jsem kdysi dávno dostala od mámy k 15tinám a kterým to asi vlastně celý tak nějak začalo (Crowley, máš mě na svědomí!:-). Tyhle karty jsou narozdíl od těch předešlých fakt naprostá klasika, která nejspíš prošla rukama všech kartářů světa.

Co se symboliky týče, tak je Crowley fakt hóóóódně komplexní, což je mimo jiné právě i ten důvod, proč s nim tolik lidí pracuje. Kombinuje v sobě totiž vedle klasický tarotový symboliky taky numerologii, astrologii, kabalu, prvky ze všech možnejch náboženství světa a já nevim co ještě. Každej si v něm tudíž najde něco svýho, navíc narozdíl od těch předchozích sad právě obsahuje i heslovitý popisky.

Já už s nim vlastně vůbec nepracuju, protože sice to možná bude znít divně, ale na mě je právě až příliš překombinovanej. A přestože spousta lidí řiká, že do Crowleyho člověk musí svým způsobem dorůst, aby tomu všemu porozuměl, já mám naopak (ješitně :-)) pocit, že jsem spíš vyrostla z něj.  Od jistýho okamžiku totiž věřim, že méně je někdy více a tak radši používám karty, který nejsou tak komplexní.

Přesto je Crowleyho Tarot krásnej a navíc přímo provázanej se stejnojmennou knížkou… No, spíš tarotovou Biblí, která vám o kartách řekne fakt snad úplně všechno, i to, co vědět nechcete.:-D


PRO KOHO A NA CO JSOU TYHLE KARTY NEJ:

  • Komplexní výklady
  • Pro všechny astrology, numerology a jiný čaroděje a čarodějky, který to chtěj všechno propojovat
  • Kniha je super do začátků, ale nenechte se všema informacema zahltit ;-)

KDE TUHLE ÚŽASNOST SEHNAT:

Sláva, první karty, který jde normálně koupit v Čechách!:-) A to třeba tady v obchůdku U Džoudyho v Praze a nebo vlastně v jakýmkoliv větším knihkupectví nebo ezo obchůdku.


Ehm… Moje vlastní karty:

Photo 01.12.15 18 46 03

No jo, tohle je takovej můj šuplíkovej poklad, kterej vzniknul v mých úplných karetních začátcích díky Heleně Kuželový a jejímu večernímu kurzu Tarotu. Každá jsme tam totiž tehdy dostala sadu úplně bílejch, nepopsanejch karet s tím, že si máme pro účely kurzu prostě udělat svoje vlastní, pracovní.

A tak vzniknul tenhle skromnej Tarot se kterym sice už dávno nepracuju profesionálně, ale sama pro sebe se k němu vlastně vracim hrozně ráda. Je totiž úžasný pozorovat, co všechno si kdysi člověk do jednotlivejch symbolů projektoval a do jaký míry se to posunulo, změnilo a nebo to vlastně zůstalo úplně stejný. Navíc jsem na tenhle svůj výtvor celkem pyšná.:-D

Pokud ale fakt chcete rozvinout svojí kreativitu, intuici a rozšířit svoje poznání jednolivejch tarotovejch aspektů, pak tvorbu svých vlastních karet hrozně moc doporučuju! A ne, nemusíte bejt Michelangelo, stačí prostě kreslit a čmárat cokoli cítíte, že pro vás danej symbol znamená a vyjadřuje.;-)


Moje výkladové karty:

Tady se většinou řídim fakt jenom jednim jediným kritérie a tim je, jak mě kterej balíček zrovna osloví svým uměleckým zpracováním. Výkladový karty se totiž narozdíl od Tarotu neřídí žádným ustálenym „systémem“, jsou prostě takový, jaký si je někdo vymyslí a nakreslí.:-)

A přiznám se, že vlastně moc výkladovejch karet zatím nemám. Mám jenom dvoje. Částečně pro to, že je vlastně teprve začínám objevovat a brát víc na milost. Dřív mě moc nebavily, protože jsem byla tak trochu #tarotnazi a nebyly pro mě dostatečně „hluboký“.:-)) To se hodně změnilo a mimo jiné i díky těm mým výkladovým pondělkům jim přicházim víc a víc na chuť.


Gaia Oracle:

Photo 01.12.15 18 37 32

Na tyhle karty jsem jednou narazila někde na internetu (jak jina, žeano) a totálně se do nich zamilovala. Namaloval je Tony Carmine Salerno, což je člověk, kterej má na svědomí už asi 15 karetních sad, ale tyhle jsou nejkrásnější!:-) Celej balíček má 45 karet a samosebou taky i knížečku se základníma výkladama.

Jediný, co mi trošku vadí je, že jsou karty poměrně veliký, nevejdou se do ruky na stojato, takže se musí míchat na vodorovno, ale kvůli těm obrázkům, který mě fakt vždycky dokážou zahřát u srdce a nesou podle mě fakt hodně intenzivní emoce a energii, to přežiju.:-)

Protože jde o sadu Gaia,  Matka Země, tak jsou všechny karty hodně ženský a často právě nejrůznější přírodní symboly personifikujou do ženských postav. Mně se na nich líbí, že pracujou jak s hodně konkrétníma obrázkama (postavy, stromy, ptáci…), tak právě i s abstraktníma  symbolama jako třeba karty Evoluce, Mír nebo 9 srdcí, který člověku nechávaj trochu víc prostoru na interpretaci.


NA CO JSOU TYHLE KARTY NEJ:

Podle mě na úplně cokoliv. Na denní, týdenní výklady nebo třeba poselství pro danou situaci.


KDE TUHLE ÚŽASNOST SEHNAT:

Hurááá, už je můžete koupit i u nás a to třeba TADY.


Bohyně Světla:

Photo 01.12.15 18 35 23

Tyhle krásky byly moje úplně první vykládací karty, který jsem si kdy pořídila. Namalovala je Novozélanďanka Pamela Matthews a mám pocit, že už dokonce vyšla i jejich reedice, v níž mají trochu novej kabátek.

Celá sada vychází z archetypů nejrůznějších bohyň nejrůznějších náboženství od klasických antických božstev, přes Egypt a křesťanství až po Hinduismus (takže se toho člověk vedle čarování i celkem dost dozví :-).

Co se obrázků a provedení týče, tak jsem vlastně sama trochu překvapená, jak ráda tyhle karty mám, i když jsou pro mě v mnoha směrech už vlastně trochu na hraně právě toho kýče, o kterým jsme psala na začátku. Ona má totiž Pamela Matthews i jiný sady, třeba Ascended Masters a to už je na mě fakt trošku moc Vesmírní lidé style.:-))

Já totiž obecně nemám moc ráda překombinovaný karty, kde se toho děje moc najednou, což jsou právě i některý bohyně světla, ale pak jsou tam zas obrázky jako je třeba Sofia, Brigid nebo  Vesta  a na ty bych se dokázala dívat celý dlouhý hodiny.


NA CO JSOU TYHLE KARTY NEJ:

Vzhledem k tomu, že mluví o určitejch vlastnostech a povaze jednotlivejch bohyň, tak si je tahám hlavně na otázky typu:

Vlastnosti který bohyně mi teď pomůžou?

Kterou bohyni si mám pro tuhle situaci přivolat na pomoc?

Jakou bohyní se mám teď nechat inspirovat nebo se jí víc stát?


KDE TUHLE ÚŽASNOST SEHNAT:

Na interentu se mi bohužel nepovedlo najít žádnej e-shop, kde by teď Bohyně světla prodávaly, nicméně alespoň co já pamatuju, tak je měli v každým větším knihkupectví v Praze nebo v takovejch těch speciálních ezo obchůdkách jako je třeba U Džoudyho nebo Knihy dobra.

Zkuste můj kurz 30 dní opravdický sebelásky a naučte se, jak konečně všechny ty moudra o sebepřijetí taky vážně žít! A víte, co je boží? Je to úplně ZADARMO!

One thought on “Moje karty a s čím to vlastně čaruju

  1. Skvělý článek! Mě přijde super, že jak je těch karet obrovský výběr, každý si vybere to, co se mu nejvíc líbí, co s ním nějak rezonuje. Já jsem si první karty koupila ve 13 nebo 14 letech, jsou to taroty od Renaty Herber. Jsou úplně pro začátečníky, takže ten výklad v knížce je hodně konkrétní, ale to mi ze začátku vyhovovalo a postupně jsem se snažila víc se soustředit na ten obecný význam karet. Takže jsem si dokoupila ještě takovou obecnější knížku – autorem je Hajo Banzaf. No ale k těm kartám mám citový vztah, mají nádherné ilustrace – třeba Smrt je tam tajemná, ale není děsivá. Třeba kamarádka má Tarot snů a ten by pro mě nebyl, jsou tam hodně tváře vyobrazené a některé mi fakt jsou hrozně nepříjemné a ten styl ilustrace mi vůbec nesedí, takže to je dost individuální. Já potřebuju, aby byly spíš klasické než moderní. Na těch mých je nějaký ústřední obrázek, ale ty velké arkány jsou dokonale barevné, takže hodně zprostředkovávají nějaký pocit z dané karty. Jinak já jsem si letos dala takový cíl, že budu víc ve spojení s přírodou, se svým nějakým vnitřním já a tak a k tomu se mi budou skvěle hodit karty Tarot magie druidů, které mám taky doma, takže s těmi se chci letos víc seznámit :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WordPress Anti Spam by WP-SpamShield