Proč pomáhám lidem. Za peníze.

One BAMBILLION dollars
Aneb Dr. Evil v akci!:-D (Kdo nechápe, nechť koukne na Austina Powerse nebo klikne na tenhle obrázek ;-)

Tenhle článek jsem se chystala napsat už dlouho. Jenomže že mi ho nějak nešlo dát dohromady a upřímně, moc mi to nejde ani teď. Všechno jsem to napsala snad 5x a stejně jsem se pořád tak nějak nemohla dostat k jádru pudla. Proč? Protože jsem vlastně neustále chodila kolem horký kaše. A přitom jediný, co jsem celou dobu chtěla, je prostě jenom říct, jak se věci opravdu mají. Včera jsem pak koukala na úžasnej rozhovor Teal s Ralphem o autentičnosti a tak jdu teda konečně s kůží na trh.


Ahoj! Já jsem Karolína a pomáhám lidem. ZA PENÍZE.


Protože je na čase, abych se přestala schovávat sama před sebou a prostě si, ale i vám všem otevřeně řekla, že všechno to moje sebeláskování, čarodějkování, všechny ty rady jak být v životě co nejšťastnější… To všechno dělám mimo jiné taky pro peníze.

Příjde mi totiž, že my všichni, co se tak nějak točíme kolem spirituality, osobního rozvoje a třeba “podnikání srdcem”, máme s timhle, totiž s penězma obecně, dost velikej problém. S tou myšlenkou, že vydělávat, mít a dokonce i chtít peníze, je úplně v pořádku. Že někomu pomáhat a výměnou za to dostávat zaplaceno se vzájemně nevylučuje. Naopak. Že je to normální. Protože nás to živí úplně stejně jako někoho živí třeba to, že vyrábí boty nebo peče housky. Že mít a chtít peníze neznamená být špatnej člověk.

Jak velikej problém pro mě osobně tohle téma ještě pořád je, jsem si zase uvědomila teď nedávno, když jsem rozesílala do světa informacem o tom svým novým kurzu.

IMG_20150518_131957


Hlavně, aby si někdo nemyslel, že se mu snažim něco vnutit!

Hlavně, abych nebyla jako ten příšernej Horst Fuchs se zlatym zubem z teleshoppingu, co si od něj lidi nakonec něco koupěj jenom proto, aby už konečně zmlknul!:-D

Hlavně, aby to nebylo blbý a vůbec takový divný!

Hlavně, aby si někdo nemyslel, že jsem zlej člověk, co se snaží vytáhnout prachy z lidskýho neštěstí!

Hlavně, aby si někdo nemyslel, že se mu snažim něco prodat!!


Jenže, pak mi došlo…


Ehm… Karolí, ty se ale přece snažíš někomu něco prodat, tyvoe!:-D

Protože prodej tvých služeb je to, co tě živí, néasi?!


Nastala chvíle vnitřního hrobovýho ticha…

(Miluju tyhle náhlý momenty uvědomění, kdy vás něco, co je pravděpodobně všem okolo už dávno jasný, konečně taky trkne a vy pak jenom dlouze a veeeelmi překvapeně zíráte!:-D)

No, a tak jsem se v rámci svýho vlastního smíření, ale taky vlastně z hlediska jakýsi osvěty, protože mám takový podezření, že jestli tohle ještě pořád čtete, tak s tím možná sami trochu bojujete,;-) rozhodla sepsat všechny možný důvody…


Proč je podle mě naprosto normální, důležitý a v pořádku pomáhat lidem za peníze.


1) Peníze jako forma energie

Přiznávám, že tohle je věc, se kterou se ještě pořád sama často peru, nicméně je to taky něco, co mi v přístupu ke zlaťákům pomohlo asi úplně nejvíc. A sice myšlenka, že peníze nejsou nic pekelnýho ani prohnilýho, něco co ničí lidskej charakter a mění nás v obludy… Ale že je to prostě jenom nástroj. Stejně jako třeba nůž nebo tužka. Obojí můžeme využít dobře a nebo taky špatně. Nožem si můžete nakrájet zeleninu na večeři nebo taky někoho zapíchnout, tužkou můžete napsat nádhernou báseň a nebo taky zničující anonymní dopis. A zatímco u nože i tužky je nám jasný, že za nic z toho, co s nima někdo provede, sami nemůžou, u peněz na tohle zapomínáme.

Ty jsou pro nás zkrátka často něco špatnýho a špinavýho už tak nějak z definice. Skoro jako by měly svoje vlastní vědomí a bylo tim pádem úplně jedno, kdo je drží v ruce. A možná, že celej tenhle černobílej vztah vyvěrá z toho, jak moc jsme všichni na penězích existenčně závislí. Máme pak totiž pocit, že nás mají v hrsti. Nepřežijem bez nich, zároveň jich ale existuje jen omezený množství a tudíž jsou z podstaty v nedostatku. MY kvůli nim žijeme v nedostatku.

Přitom myšlenka, se kterou peníze vznikly, byla právě opačná a jedna z nejgeniálnějších vůbec. Peníze byly vymyšlený jako univerzální nástroj směny. A univerzální = globální = převládající = povšechný = NEOMEZENÝ (to jsem si nevymyslela, to řiká Thesaurus, abyste věděli!:-D)!

No, jasně, Karolí, to je teda pěkná blbost! To vykládej někomu, kdo neví, jak poplatit svoje základní výdaje, že peníze jsou neomezený!

A jo, uznávám, že to zní divně. Ale to jenom a právě proto, že ve způsobu, jakým normálně přemýšlíme, nám nějak utekla ta úplně nejzákladnější věc, a sice že i peníze (stejně jako úplně všechno ostatní) jsou jenom určitá forma energie. A jak ví každej správnej hippík, energie je z definice jaká? Neomezená a nekonečná!;-)

K čemu tudíž opravdicky dochází, ať už třeba berete výplatu nebo někomu za něco platíte, je prostě jenom energeticá výměna. Někdo něco udělá, vyrobí, předá… A my mu za tu housku, obraz nebo radu dáme kousek svojí energie v univerzální podobě peněz, který on zase za něco předá někomu dalšímu. Zkrátka všechno je to nějakej koloběh, jehož základní premisou je rovnováha. Protože prostě nelze brát bez toho, aniž bychom dávali a naopak.

Tohle uvědomění, že peníze jsou jen jistá forma všudypřítomný energie, pro mě bylo hodně průlomový. Protože zatímco u fyzických věcí (peněz) má člověk často pocit, že je jejich množství nějak omezený, že je jich málo, u energie tahle představa odpadá. Tý je prostě všude dost!

A otázkou tak není, jestli nám je nebo není k dispozici, ale jak a v jakým množství si jí k sobě přitáhneme.;-)


IMG_0849


2) Rovnováha, aneb k tomu, abychom mohli dávat, musíme mít nejprve z čeho dávat

Kdo jste prošel mým kurzem “30 dní opravdické sebelásky” víte, že jedním z témat, kterým se tam věnuju, je nastavení osobních hranic a tudíž vlastně zase ta rovnováha. Rovnováha mezi tím, co jde dovnitř a co zase ven. Lidi mají totiž často pocit, že sebeláska znamená sobectví a sebestřednost. Že “dobrej člověk” se nestará o sebe, ale zejména o druhý. A jasně, altruismus je moc krásná věc, akorát že v okamžiku, kdy sami jedete úplně na doraz a potácíte se na samé hranici totálního vyčerpání a zoufalství, tak asi těžko půjdete někoho efektivně zachraňovat. Protože ve chvíli, kdy sami nemáte nic, co chcete vlastně dávat?

Já jsem člověk, kterej strašně moc chce pomoct co nejvíc lidem a změnit tak svět. A i když to možná zní naivně a jakože si vlastně dělám legraci, tak já to myslím fakt smrtelně vážně.

Proto když jsem taky před tím cca rokem a půl začínala, tak jsem měla v nabídce speciální ceny pro studentky a maminky na mateřské… A prostě pro všechny, co často potřebujou pomoct ze všech nejvíc, ale bohužel nemají peníze. Pořád týhle myšlence věřím, jen mi postupně došlo, že tohle není cesta vpřed. Alespoň ne v současnou chvíli. Právě proto, abych všem těmhle lidem mohla pomoct, totiž nejdřív sama potřebuju vydělat nějaký peníze. Tím, že budu žít z ruky do huby, nepomůžu vůbec nikomu. Naopak, veliký změny dosáhnu jen ve chvíli, kdy budu mít sama tolik, že si budu moct dovolit brát i nějaký klienty úplně zadarmo! Ve chvílli, kdy to nebude na úkor mých vlastních zdrojů, energie a tím pádem i mojí schopnosti předat to nejlepší. Ve chvíli, kdy mě práce zadarmo nevycucne, ale naopak ještě víc dobije, protože dá všemu tomu, co dělám úplně novej rozměr.

A to nemluvím o tom, že…


IMG_0940


3) Investice je tou nejlepší motivací

Tak schválně, ruku na srdce! Jak moc si vážíte věcí, který od někoho dostanete jen tak zadarmo oproti těm, za který něco zaplatíte?;-)

Člověk má prostě tendenci brát to, co je gratis tak trochu na lehkou váhu. Krásně je to vidět třeba na tom, že poslední lekci, v rámci kurzu “30 dní opravdické sebelásky”, kterej je úplně zadarmo, otevře v průměru něco málo přes 20% lidí. U placenýho kurzu “A žili spolu šťaně až do smrti!” je to přes 75%.

Zkrátka to, že do něčeho investujeme peníze, nás nutí víc si toho vážit a taky tomu fakt věnovat pozornost. A to nemluvím o tom úžasným signálu, který tím, když se rozhodnete investovat do sebe sama, vysíláte do vesmíru! Za takovým zdánlivě celkem bezvýznamným krokem totiž často stojí hluboký vnitřní rozhodnutí udělat si ze sebe prioritu, něco si dopřát, něčím se potěšit, něčím se obdarovat… Rozhodnutí, že si za to stojíte. Rozhodnutí mít se ráda. A to je fakt VELKÁ věc.;-)

4) Pomáhat ZA peníze ≠ pomáhat PRO peníze

Myslim, že tohle je bod, kde právě často dochází k nejrůznějším nedorozuměním. Jako u všeho je totiž obří rozdíl v tom, s jakým úmyslem vlastně něco děláte (prodáváte) a proč.

Jasně, že můžete v rámci snižování nákladů a “pragmatismu” třeba koupit v Makru bednu už hotový bábovky, na jejíž složení se radši ani nedíváte a pak jí někde na trhu prodávat za trojnásobek s nápisem, “Domácí – jako do babičky!”  Ale pak taky můžete vstávat ve 4 ráno, rozbíjet vajíčka, zadělávat na těsto a vlastníma rukama krájet každej jeden hotovej kousek týhle vanilkový lahody, kterej si někdo dá ke kafi nebo jen tak na stojáka, můžete se rozplývat blahem nad tím, jak mu chutná a jak se vám to povedlo… Protože prostě milujete pečení!:-) A protože vás každej jeden úsměv, kterej někomu tou svojí poctivou dobrotou vykouzlíte na tváři, hřeje u srdce a vy tak nějak víte, že tohle je vaše poslání. Pečení úžasnejch bábovek, kterýma děláte lidem radost.

Řekl by někdo, že takový pečení je pečení pro peníze? Jasně, že ne! Protože taková pekařka peče hlavně pro potěšení. Svoje i ostatních. Peče pro pocit, že každým malým kouskem svojí bábovky může někomu docela jednoduše úplně příšernej den proměnit v ne zas tak špatnej a nebo dokonce úplně bezvadnej. A jo, dělá to ZA peníze. Ale proto, že právě ty jí umožňujou péct dál PRO radost. Nejlíp, jak umí. Pro světovej mír.:-)


IMG_0441


5) Některý kuřata zadarmo hrabou!:-)

V tomhle bodě se tak trochu míchají všechny body předešlý. Je mi totiž samozřejmě jasný, že ne každý si hned dokáže do života přitáhnout tolik peněz, kolik zrovna potřebuje. Ostatně v tomhle mám sama co dohánět. A proto taky poskytuju spoustu věcí úplně zadarmo, aby dostali šanci právě i ti, co nemají korunky nazbyt…. Což je potom právě v rámci zachování rovnováhy jeden z důvodů, proč mám i služby, který prostě stojí peníze.

Celej kurz “30 dní opravdické sebelásky”, k němu patřící skupina na Facebooku, která je místem pro společnou podporu v dobrém i ve zlém, pondělní poselství výkladových karet, vlastně úplně celej blog Jakorybička.cz a všechny ty výzvy a akce, který tam spolu podnikáme, občasný “jen tak” Tarotový výklady na tady a teď… To všechno dělám zadarmo. Protožě mě to baví. A taky, aby právě i ti, co do sebe zatím investovat nemůžou, ale potřebujou pomoct, měli kde začít.


A když teď přemýšlím, proč to vlastně jako všechno píšu…

Chci tím sama sobě, ale i vám dát svolení chtít peníze za svojí práci. Za svůj talent a za svoje dary, ať už jsou jakýkoliv.

Tolik z nás citlivejch duší totiž chodí světem a dává a dává… Rozdali bysme se úplně celý a pak se děsně divíme, že se nám nic z toho nevrací. Že si někdo na druhý straně třeba furt jenom bere a bere. Že očekává, že bude zadarmo úplně všechno a pořád. Že je pak překvapenej nebo i uraženej, když zjistí, že vlastně chceme, aby někdy zaplatil… A my jsme pak naštvaný, ublížený a máme pocit, že svět je nespravedlivej.

Ale co když neni nespravedlivej ani svět, ani ten příjemce, ale spíš my sami k sobě? Co když prostě “jenom” neumíme nebo dokonce vlastně nechceme přijímat?

Co když nikomu nedovolíme, aby dal i on nám? Co když se prostě jen bojíme toho proudu energie opačným směrem, protože bysme pak třeba mohli být lakomí, nevděční, sobečtí, nenasytní… Špatní?!

A na to já řikám, HOUBELEC! Takhle světu rozhdoně nijak nepomůžeme! Protože…


IMG_1651


Přijímat je normální! Přijímat je potřeba! Přijímat je v pořádku!

Chtít peníze je normální. Chtít peníze je potřeba! Mít a chtít peníze je v pořádku!


Ahoj! Já jsem Karolína a pomáhám lidem. ZA PENÍZE. ;-)

Zkuste můj kurz 30 dní opravdický sebelásky a naučte se, jak konečně všechny ty moudra o sebepřijetí taky vážně žít! A víte, co je boží? Je to úplně ZADARMO!

5 thoughts on “Proč pomáhám lidem. Za peníze.

 1. Kájo, moc děkuji za krásný článek. Taky bych se nejraději rozdala a dávala vše zadarmo, ale souhlasím, že věcí, které člověk dostane zadarmo si až tak neváží…A rovnováha je důležitá. Peníze jsou proud, jsou neomezené a je to ta nejmocnější energie. Je potřeba si jich vážit a podle toho se k nim chovat. A především, mít svou vlastní hodnotu a vážit si své práce.

 2. Je třeba dát Bohu to co jest Boží, císařovi co jest císařovo a dotyčné nesměšovat :-)
  Proto se v pohádce to v kouzelné hoře nalezené zlato mění v listí a kamení,
  a zlato nabyté v tomto světě se na onom mění v popel a prach. kdo dává světu, dostává od světa a kdo Bohu dostává od Boha…a tak je to i spravedlivé.

  Krásný letní den.

 3. Hezký článek, spousta zajímavých a pravdivých myšlenek. Nad některými člověk (aspoň já) někdy do jisté míry přemýšlel a nad některými (ani nevím proč) nepřemýšlel.
  Dík za to… :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WordPress Anti Spam by WP-SpamShield