Závazky a předsevzetí, aneb jak přestat kecat a začít dělat

IMG_20160125_170442

Znáte to. Už asi 100x jste si řekla, že přestanete a kouřit a pak zase vyměknete. Chcete zhubnout, ale přece na tý kamarádčiný oslavě nebudete jako jediná jíst syrovou mrkev! Strašně moc byste chtěla být vyrovnanej zenovej mistr, jenomže představa večerní meditace po tom všem, co máte za celej den za sebou, vám spíš než jako vysvobození připadá jako totální muka.

Zkrátka, ty předsevzetí! A vůbec všechny ostatní závazky, který si sami pro sebe vytváříme!

Proč je tak těžký je dělat a držet a jak je, kruciš, možný, že si občas člověk může něco slíbit 1000x a stejně je to absolutně k ničemu?

Zrovna včera jsem si psala s jednou kamarádkou o tom, jak si strašná spousta lidí stěžuje na to, jak je ten dnešní svět hroznej. Jak jsou války a násilí a nemoce a hladomor, znečištěná příroda a nedostatek pitný vody… Ale jak když pak dojde na lámání chleba a na to, jestli teda radši pojedu někam na kole nebo autem a nebo jestli si budu místo 10 minut sprchy dám jenom 3, tak, éééééé, to už se vlastně nikomu moc nechce, žejo.

IMG_20140510_193853

No, a to by to nebyl zákon synchronicity, abych taky včera nekoukala na záznam jednoho z workshopů Teal, kterej měla tady v Brisbane a kde shodou okolností přesně tohle téma vnitřních i vnějších závazků a předsevzetí probírala.

Její pohled na věc je ten, že člověk si rád myslí, že se zavázal hubnutí, zdravý planetě, světovýmu míru nebo já nevim čemu, ve skutečnosti bývá ale naší podvědomou prioritou něco úplně jinýho. Třeba pohodlí, bezpečí nebo svoboda. Spousta z nás si dokonce myslí, že se zavazovat (zejména ve vztazích) vůbec neumí. Podle Teal je to ale blbost. Člověk je vždycky pro něco rozhodnutej a tím pádem něčemu zavázanej, otázkou je jenom čemu.;-) V případě toho “nezávazku” ve vztazích to může být právě třeba pocit svobody.


Čímž vůbec neznamená, že chtít mít volnost nebo preferovat pohodlí před ušetřenou vodou a ovzduším je jakože špatně! To vůbec! Výběr v délce sprchy a ve způsobu dopravyje je totiž každýho naprosto legitimní a svobodná volba. Jenom je dobrý si uvědomit, proč se člověk rozhoduje tak, jak se rozhoduje, aby pak zas neplakal na špatným hrobě.;-)


Já jsem si to uvědomila teďka jak jsme s mámou cestovali po Austrálii. Jeden večer jsme se totiž dostali do debaty nad místníma “wild life” parkama, kde může člověk vidět wombaty a koaly a taky nad těma obříma akváriama s mantama a žralokama… My to totiž s mámou nesnášíme. Já když ty chudinky zviřátka vidim, jak tam choděj sem a tam a maj to, co mě se zdá jako neskutečně smutnej výraz, tak mi to prostě trhá srdce. A tak jsme to řešili a já jsem kecala o tom, jak hrozně věřim, že jsou si všechny bytosti rovny a jak je jedno, jestli jsi člověk nebo ryba, až mi David položil dost zajímavou otázku…

“No dobře, ale proč teda v tom případě sice nejíš maso, ale ryby jo? Proč vůbec jíš jakoukoliv živočišnou stravu, když víš, jak celej ten průmysl za tim ve skutečnosti vypadá?”

A já… Já jsem najednou neměla co říct!

Protože mi došlo, že má naprostou pravdu!

IMG_20140504_112418

Já si celou dobu myslim, že věřim v jednotu, rovnost a práva všech bytostí na světě a že se vůbec (z mýho pohledu) nechovám nijak povýšeně, jako antropocentrickej “pán tvorstva” a přitom se vesele láduju sýrama a krevetovejma knedlíčkama, o kterejch si nalhávám, že zrovna tyhle určitě nebyly vyrobený jako těch ostatních 99%… Protože, ruku na srdce, jediný co mě v tu chvíli zajímá je to, že je to prostě strašně dobrýýýýý!:-))

Jsem zkrátka totální alibista!

Mojí prioritou č.1 totiž ve skutečnosti neni ani tak blaho roztomilejch zviřátek, ale prostě prach obyčejný potěšení!


To mě nejdřív celkem vyšokovalo. Pak pekně namíchlo a tak, jak už možná i víte, jsem se od pondělka 1.2.2016 (to jako abych tomu dodala na dramatičnosti :-)) rozhodla stát vegankou.

Moje důvody jsou částečně zdravotní, protože už dlouho vim, že mi mléčný věci nedělaj vůbec dobře, ale hlavně morálně-etický. A protože rozhodně nemám v plánu být nějakej “cruelty-free nazi” (nebojte, žádnou přednášku o tom, jak nemáte jíst živočišný výrobky, vám fakt dávat nebudu!;-), tak vůbec nevylučuju, že až jednou pojedu někam k někomu do hor a on mi dá sýr od svojí kozy Rózy, tak si moc ráda dám. Ale právě s vědomím, že to, co dělám, je fakt v souladu s mým přesvědčením.


A jaký z týhle historky teda plyne ponaučení?:-)

Pokud se vám v životě opakovaně nedaří dodržovat nějakej závazek, kterej jste si dali, ať už jsou to novoroční předsevzetí nebo cokoliv jinýho, nevěšte hlavu nad tim, jakej jste lůzr, ale zkuste zjistit, co je vaší opravdickou prioritou. Tuhlenc najdete jak na to.;-)


Jak dělat a dodržovat svoje předsevzetí a závazky:

(aneb opět převzato od Teal)

 • Nejdřív si na jeden kus papíru napište, pro co si myslíte, že jste rozhodnutá a přitom se v tom nemůžete hnout z místa nebo vám při tom neustále něco stojí v cestě. Jen pár takovejch evergreenů…;-)
  • Chci dopsat diplomku a přitom se k tomu nemůžu za boha dokopat
  • Chci zhubnout, ale kde mám najít čas na to, abych chodila aspoň 3x týdně cvičit?
  • Chci být zdravá, ale ať dělám co dělám, pořád mi něco je
  • Chci krásnej, dlouhodobej vztah, ale pořád narážím na samý pitomce
 • Koukněte se na to, co jste si napsala a zkuste se zamyslet, co je vaší opravdickou prioritou. Nejlepší je vždycky začít u emocí. Co vám ta současná situace, současnej vzorec přináší dobrýho? A jak by to dosažení toho, co si myslíte, že chcete, mohlo případně ohrozit? Po vzoru předchozího příkladu to může být třeba…
  • Pocit, že jsem mladá, svobodná a že ten ošklivej svět dospěláků plnej povinností je zatim ještě daleko ;-)
  • Pohodlí
  • Pocit, že na mě někomu záleží, když se o mě stará a že mě má rád
  • Pocit bezpečí vycházející z toho, že na pitomce už jsem narozdíl od jinýho druhu mužských zvyklá
 • Zamyslete se nad tim, jestli a jak je možný si tenhle pocit přenést i do toho, o co se snažíte a zeptejte se…
  • Můžu se cítit mladá a svobodná i jako odpromovaná, velká holka?
  • Můžu najít pohodlí v novým, zdravotním stylu a hubenějším těle?
  • Můžu mít pocit, že na mě někomu záleží a že mě má rád i když budu zdravá?
  • Můžu se cítit v bezpečí i s nějakym úplně novym typem mužskýho, než s jakýma jsem byla doposud?
 • “Jak přesně toho můžu docílit?” Zkuste vymyslet aspoň 3 věci a nechte se inspirovat…
  • vlastní zkušeností
  • příkladama z okolí
  • logickýma úvahama typu, “Ve zdravějším těle mi bude líp”


Pak už to jenom všechno nechte sednout a uvidíte, třeba se vám to najednou všechno půjde jak po másle.;-)

<3

Zkuste můj kurz 30 dní opravdický sebelásky a naučte se, jak konečně všechny ty moudra o sebepřijetí taky vážně žít! A víte, co je boží? Je to úplně ZADARMO!

2 thoughts on “Závazky a předsevzetí, aneb jak přestat kecat a začít dělat

 1. moc krásný článek, děkuji za něj…. a ohledně toho veganství, můj příběh je velice podobný, také jsem dlouhodobý vegetarián ale mě v jedné vypjaté situaci muž řekl: „a co ty kožený boty“ …. taky mě to strašně namíchlo a když jsem se uklidnila, došlo mi, že mi konečně nastavil zrcadlo a má pravdu a že kožené boty nepotřebuji a že najdu velice kvalitní, ručně šité, barefoot veganské boty :) Pac a pusu a moc děkuji za to, že jsem si tě našla. Alena

  1. Ahoj Aleno! Díky moc! Tyjo, veganský boty, to jsem netušila, že něco takovýho existuje!:-) Člověk si to často ani neuvědomí, kolika možnýma cestama nám ty zviřátka vstupujou do života, žejo? Většinu těch věcí už máme tak zautomatizovaných, že nás ani nenapadne se nad tim pozastavit. Nad těma botama a oblečením se zrovna já budu muset zamyslet… ;-) Dík!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WordPress Anti Spam by WP-SpamShield